Jak korzystać z Wykazu leków refundowanych

Moduł Wykazy, zawierający Urzędowy wykaz leków oraz Wykaz leków refundowanych wraz z przyszłymi zmianami. Poniżej znajduje się kilka porad dotyczących sposobu korzystania z Wykazu leków refundowanych.

  1. Analiza zmian względem pozycji obniżających cenę hurtowa i detaliczną

Najpierw przesuwamy kolumny Cena hurt różnica oraz Marża proponowana do przodu.

Następnie sortujemy po kolumnie Cena hurt różnica i zawężamy dane o wartości poniżej -2.

Kolumna Marża proponowana pozwala ocenić czy obniżka ceny zakupu (która jest praktycznie równa obniżce ceny detalicznej) przekracza marżę na leku. Jeśli przekracza, oznacza to bezwzględną stratę apteki. Najlepiej w takim przypadku wyprzedać leki przed wejściem w życie zmian. Jeśli nie przekracza, strata ta ogranicza się do pomniejszenia marży na danym leku. Oczywiście, należy pamiętać, iż porównujemy wartości bezwzględne. Minus informuje tylko że jest to obniżka ceny.

  1. Analiza zmian względem podwyżki odpłatności dla pacjenta.

Najpierw kolumnę Odpłatność różnica oraz Cena detaliczna różnica przesuwamy do przodu (analogicznie jak w przypadku powyżej).

Następnie sortujemy dane malejąco względem kolumny Odpłatność różnica, poprzez podwójne kliknięcie na nazwie kolumny tak aby strzałka była skierowana w dół.

Dodatnie wartości w kolumnie Odpłatność różnica określają wzrost odpłatności dla pacjenta. Częstym przypadkiem jest wzrost odpłatności przy niezmiennej cenie detalicznej leku (np. wejście kolejnego odpowiednika obniżającego limit.)

  1. Analiza w grupie zamienników

W celu odfiltrowania listy do określonej grupy zamienników użyj szybkich filtrów.

W kolumnie Substancja czynna wpisujemy początek nazwy substancji  np. „omepr”

W kolumnie Nazwa leku wpisujemy dawkę poprzedzoną znakiem %   np.  „%20”

W kolumnie Opakowanie wpisujemy wielkość opakowania np. „%28” lub po prostu ”28”

W wyniku tych operacji otrzymujemy listę omeprazoli w dawce 20 mg i opakowaniu 28tabl.

Tak odfiltrowaną listę można sortować względem dowolnej kolumny

W tym przypadku warto porównać ceny zakupu, marżę apteki i odpłatność pacjenta w danej grupie zamienników.

  1. Analiza leków usuniętych z listy

Zwiń listy dodane i kontynuowane oraz rozwiń listę usunięte.

Posortuj listę wg kolumny nazwa i oceń jakie leki zmieniają status na pełnopłatne.

Usuwanie leków z list leków refundowanych często wiąże się z usunięciem starych nieaktywnych kartotek leków powiązanych z konkretnym numerem EAN.

Jeżeli taki lek mamy na stanie apteki a jego kartoteka jest powiązana z usuwanym numerem EAN w wyniku przeceny lek uzyska status pełnopłatnego. Sytuacja taka najczęściej jest korygowana w trakcie sprzedaży o ile zostanie zauważona. Począwszy od 2012 r poprawienie na kartotece leku tylko odpłatności powodować będzie generowanie po stronie Funduszu zdrowia błąd w odpłatności (sprzedaż leku pełnopłatnego na zniżkę ) co skutkować może naliczeniem kary umownej.

W związku z tym warto przyjrzeć się lekom usuniętym, które aktualnie posiadamy na magazynie. Wystarczy wpisać w szybkim filtrze początek nazwy leku do którego chcemy ogranicz listę (ewentualnie dodatkowo filtrujemy dawkę i opakowanie). Następnie rozwijamy grupę „kontynuowane”.

Sprawdzamy kody EAN i ewentualnie korygujemy kartoteki leku w programie aptecznym, pamiętając o zasadzie aby naszej kartotece przypisać odpowiedni bloz taki do którego przypisany jest prawidłowy (kontynuowany) EAN.

Pamiętajmy, że wszystkie raporty można wyeksportować do Excela i wydrukować.

Jedna odpowiedź to “Jak korzystać z Wykazu leków refundowanych”

  1. Nowy uproszczony cennik Sertum | Blog platformy Sertum Says:

    […] Urzędowy Wykaz Leków oraz Wykaz Leków Refundowanych. Już nie będzie potrzeby zakupu papierowych wersji wykazów, wszystkie zmiany będzie można sprawdzić w elektronicznej wersji umieszczonej w Sertum. Kilkanaście dni przed wejściem w życie aktualnego Wykazu, w Sertum udostępniany jest Projekt Obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu leków refundowanych. […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: