Optymalizacja Magazynów – sposób na duże oszczędności (część 1)

W Sertum wiemy jak ważne jest szukanie oszczędności, szczególnie w obecnej sytuacji rynkowej. Dlatego też stworzyliśmy optymalizację zamówień i magazynów. Optymalizacja zamówień porównuje oferty i dzieli zamówienie na dostawców tak aby było jak najtaniej. Optymalizacja zamówienia w stosunku do zamawiania telefonicznego pozwala zaoszczędzić ponad 3% wartości zamówienia nie mówiąc już o oszczędności czasu (poświęcanie 2 godziny dziennie na dyktowanie zamówień przez telefon to koszt ponad 300 zł miesięcznie).  Kolejne miejsce w jakim możemy szukać oszczędności to optymalizacja magazynów, gdzie stosujemy dwa podejścia.

1. Optymalizacja codzienna
Podczas codziennego korzystania z optymalizacji zamówień Sertum podpowiada, gdzie najtaniej zamawiać towary oraz co przesunąć z innych magazynów tym samym nie zamawiając przesuwanych towarów w hurtowni i zmniejszając wartość zamówienia. Właśnie dzięki automatycznemu proponowaniu przesunięć oszczędzamy najwięcej na zamówieniach – nawet przy dwóch aptekach oszczędności sięgają 30% wartości zamówienia. Oczywiście, ktoś mógłby powiedzieć: „po co przesuwać, jak i tak kiedyś będzie trzeba ten lek w drugiej aptece kupić”. Sertum przesuwa tylko towary których druga apteka ma nadmiar (w oparciu o jej archiwalną sprzedaż i aktualny stan magazynowy), czyli nie będzie sytuacji w której trzeba będzie za chwilę kupić przesunięty towar. Dodatkowo tego typu działanie powoduje równomierne wysprzedawanie towarów i zmniejszanie magazynu oraz odblokowywanie zamrożonych pieniędzy, które możemy przeznaczyć na przykład na zakup większego pakietu.

2. Optymalizacja centralna
Często powstaje także potrzeba optymalizacji zakupionych już towarów np.: rozłożenie zakupionego pakietu który został dostarczony do jednej z aptek, ponowne rozłożenie pakietu po okresie miesięcznej sprzedaży kiedy warunki sprzedażowe uległy zmianie, rozłożenie towarów z krótką datą ważności albo zalegajacych tak aby miały większą szansę na sprzedaż, itp. W tym celu stworzyliśmy nowy moduł Centralnej Optymalizacji Magazynów. Jak to działa? Analizując wybrane dostawy towarów pod kątem sprzedaży w poszczególnych aptekach program proponuje przesunięcia tak, aby każda apteka miała na stanie towar na tyle samo dni sprzedaży.

Dzięki zastosowaniu obu modułów do optymalizacji otrzymujemy narzędzie pozwalające na:

• planowanie przesunięć i zarządzanie centralne magazynem (stosowane zazwyczaj dla wybranej grupy leków),
• doraźne tworzenie przesunięć wtedy, kiedy leki są potrzebne (obejmujące cały magazyn).

Tego typu połączenie stanowi złoty środek pomiędzy optymalizacją całego magazynu a doraźnym reagowaniem na braki.
Poniższy przykład obrazuje działanie centralnej optymalizacji magazynu.

W przyszłym tygodniu napiszemy więcej o tym jak korzystać z modułu Optymalizacji Magazynów w Sertum – krok po kroku!

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu:

tel. (71) 7 868 86 13

biuro@sertum.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: