Konfiguracja bufora przesunięć MM dla sieci aptek

Praca z Buforem zamówienia umożliwia stworzenie najbardziej opłacalnego zamówienia, uwzględniając przy tym aktualne ceny, rabaty, oferty promocyjne oraz koszty dostawy towarów z oferty wielu hurtowni jednocześnie. W przypadku sieci aptek analizowane są także stany magazynowe innych aptek, z których można wykonać przesunięcie towaru. Obecnie SERTUM stara się tak proponować przesunięcia, aby w pierwszej kolejności zabierać towar zalegający w aptekach.

Jak skonfigurować przesunięcia MM dla sieci aptek?

Istotną rzeczą jest skoordynowanie zakupów z przesunięciami, tak aby nie nabywać nowych towarów, jeśli wystarczająca ich ilość znajduje się w magazynach innych aptek sieci. Pozwala to na dokonanie oszczędności oraz zapobiega zaleganiu towaru w magazynach przez dłuższy okres czasu.

Wyznacznikiem zalegania towaru są parametry określone w widoku Konfiguracja przesunięć (System -> Konfiguracja -> widok Konfiguracja przesunięć).

Zaznaczenie opcji  sprawi, że w przypadku spełnienia wszystkich wybranych warunków, towar będzie przesuwany z magazynu innej apteki w sieci, a nie zamawiany z hurtowni.

Warunki:

 • Gdy inna apteka ma zbyt duży stan magazynowy – warunek ten jest spełniony, jeśli spełnione są wszystkie zaznaczone warunki wchodzące w jego skład, tj.:
  • Posiada więcej niż – stan magazynowy apteki jest większy niż wprowadzona liczba;
  • Posiada 2x więcej niż zamawiam;
  • Posiada ZAPAS na […] dni – dzienne zapotrzebowanie jest obliczane na podstawie sprzedaży z okresu podanego pod warunkami;
  • Posiada nadmiar (wg NORMY) – apteka posiada stan ponad ustalony jako norma;
  • Brak zakupu w aptece w okresie […] dni – przesunięcie nie zostanie zaproponowane, jeżeli apteka kupiła towar w ustawionym okresie czasu.

Parametr Pozostanie ZAPAS na … dni (w okresie analizy) decyduje o tym, iż w aptece powinno pozostać towaru na określoną ilość dni (np. w powyższym przykładzie na 30 dni):

 • Nie rotuje (brak sprzedaży i zakupu w okresie analizy) – produkt nie został sprzedany w podanym okresie sprzedaży.
 • Ale pozostaje min. […] – minimalna ilość towaru, która musi pozostać na magazynie apteki.

Wybieranie grup produktów do przesunięć:

Zaznaczając daną grupę produktów sprawiamy, że SERTUM uwzględni ją podczas optymalizacji.Po zoptymalizowaniu zamówienia aplikacja zaproponuje do przesunięcia tylko towary z wybranych grup. Stanie się tak, jeśli:
– w magazynie innej apteki, należącej do tej samej sieci aptek, znajduje się w wystarczająco duża ilość towaru,
– zaznaczono opcję proponowania towarów do przesunięć międzymagazynowych (MM).

 • Okres analizy – ostatnie […] dni – określa, na ile dni wstecz będzie liczona sprzedaż towarów bufora. Opcja ta ma wpływ na wyliczanie ZAPASU.

Ilość towaru, jaki apteka powinna pozostawić z zapasie na wybrany okres czasu, program ustala na podstawie analizy ostatniej sprzedaży towarów bufora.  Liczbę dni wstecz, która brana jest pod uwagę można określić w Konfiguracji przesunięć parametrem Okres sprzedaży – ostatnie […] dni (System -> Konfiguracja -> widok Konfiguracja przesunięć). W poniższym przykładzie jest to 90 dni, co oznacza, że zapas zostanie ustalony na podstawie sprzedaży towarów w ostatnich 90 dniach:

W celu lepszego koordynowania zakupów można wykorzystać „wykrzykniki” wyświetlające się w Buforze zamówienia:

wykrzykniki2

Warunkiem jest jednak posiadanie identycznej Konfiguracji przesunięć (identycznie ustawionego parametru Pozostanie zapas na … dni (w okresie analizy)) w każdej z aptek należących do sieci.

Jeżeli w parametrach przesunięć (System -> Konfiguracja -> Konfiguracja przesunięć) w każdej aptece zostanie ustawiona ta sama wartość (np. 50 dni) to ustawiając wykrzyknik na 50 dni i mniej można sprawdzać czy zamawiane ilości nie przekraczają warunków przesunięć. Pojawienie się wykrzyknika w Buforze zamówienia przy określonym towarze podczas zamawiania będzie oznaczało istnienie dużego prawdopodobieństwa, że inna apteka może ten towar zabrać w ramach przesunięć.

W prawej części okna można ustawić kryteria określające, z jakich aptek przesuwać towary w pierwszej kolejności.

 • najwyższego stanu magazynowego – jeżeli kilka aptek spełnia ustawione warunki, to towar zostanie przesunięty z tej o najwyższym stanie magazynowym;
 • najkrótszej daty ważności – wówczas zostaną zaproponowana apteka, której preparaty na stanie posiadają najkrótszą datę ważności;
 • najstarszej daty zakupu –  wówczas  zostanie zaproponowana apteka, która ma na stanie preparaty kupione najwcześniej;
 • następującej kolejności – użytkownik sam decyduje o pierwszeństwie aptek, ustawiając odpowiednią ich kolejność na liście. Zmiany kolejności dokonujemy przyciskami  i . Im wyżej znajduje się apteka, tym wyższy jest jej priorytet.

Pole wyboru w kolumnie „Z” określa apteki, które mają być brane pod uwagę podczas analizy możliwych przesunięć. Niezaznaczone apteki nie biorą udziału w przesunięciach MM pomimo zaznaczonych innych opcji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: