UWAGA !!! Śpiesz się z rejestracją lodówek – czas do 14 marca 2016 roku

Śpiesz się z rejestracją lodówek  masz czas do 14 marca 2016 roku.

W pierwszej połowie stycznia rząd przyjął rozporządzenia do tzw. ustawy f-gazowej (z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych), dostosowujących nasze przepisy do norm unijnych. Mocą powyższego rozporządzenia został utworzony Centralny Rejestr Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej (CRO).

  1. Z czym się wiąże utworzenie CRO dla branży farmaceutycznej i nie tylko?

Do rejestru trafić mają dane o urządzeniach chłodniczych, klimatyzacyjnych, przeciwpożarowych i pompach ciepła, które zawierają co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych. Wobec czego zgłoszeniom urządzeń chłodniczych do CRO podlegać będzie branża farmaceutyczna, ale nie tylko ponieważ wspomnianemu obowiązkowi podlegać również będą: sklepy dysponujące regałami chłodniczymi, zakłady przetwórstwa spożywczego, sadownicy czy rolnicy przechowujący np. jabłka w komorach chłodniczych.

  1. Do kiedy należy dokonać zgłoszenia?

Przed zgłoszeniem urządzeń tj. przed założeniem każdemu z urządzeń Karty Urządzeń operator urządzeń zobowiązany jest do rejestracji konta na stronie Instytutu Chemii Przemysłowej poprzez wypełnienie udostępnionego przez Instytut formularza rejestracyjnego. W momencie założenia odpowiedniego konta operator zobowiązany jest do zgłoszenia posiadanych urządzeń chłodniczych, które zawierają co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych poprzez założenie i wprowadzenie do CRO Kart Urządzeń, w których określony będzie m.in. rodzaj i ilość czynnika. Karty należy sporządzić najdalej do 14 marca 2016 roku.

  1. Dotkliwe sankcje za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia.

Po 14 marca 2016 roku organy kontrolujące będą mogły nakładać kary za brak karty posiadanych urządzeń w wysokości od 600 do 3 tys. zł. Wysokość kary zależy m.in. od wpływu na środowisko, dotychczasowej działalności podmiotu, który popełnił naruszenie, oraz jego skutków.

Jak wskazano powyżej przewidywane sankcje za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia urządzeń chłodniczych są niezwykle dotkliwe, szczególnie z uwagi na fakt, że zakreślony przez ustawodawcę termin zgłoszenia urządzeń jest za krótki oraz brak odpowiedniej akcji informacyjnej przedsiębiorców o nałożonych na nich obowiązkach.

W przypadku jakichkolwiek pytań, wątpliwości zespół Kancelarii Prawnej DMP Legal Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa służy wyjaśnieniami w zakresie rejestracji konta oraz zgłoszenia urządzeń chłodniczych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: