Apteka Malickiego – wersja 2016.09.25

Do funkcji Rozliczenie w formacie XML dodano parametr Czy raport stanu faktycznego? Parametr ma charakter przejściowy i decyduje o tym, czy informacja o uprawnieniu dodatkowym pacjenta jest przekazywana do NFZ zgodnie ze stanem faktycznym, czy też niezgodnie ze stanem faktycznym, ale w sposób akceptowalny dla aktualnego algorytmu walidacyjnego, który stoi w sprzeczności z §1. ust.1 lit.a Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 sierpnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie informacji gromadzonych przez apteki oraz informacji przekazywanych Narodowemu Funduszowi Zdrowia (Dz.U. 2016.1350).

Problem dotyczy sytuacji, gdy na recepcie z uprawnieniem dodatkowym IB lub ZK, jest zaordynowany lek, który nie należy się pacjentowi bezpłatnie. W przypadku inwalidy wojennego są to testy paskowe dla cukrzyków, a w przypadku honorowego krwiodawcy – leki refundowane wyłącznie na wskazane choroby przewlekłe (u nas 1P 4R).

§1. ust.1 lit.a wspomnianego Rozporządzenia Ministra Zdrowia (w tekście jednolitym jest to §2. ust.1 p.11), jako wartość klucza uprawnienie-dodat, nakazuje przekazać:

kod uprawnienia dodatkowego pacjenta określony symbolem „AZ”, „IB”, „IN”, „IW”, „PO”, „WP” albo „ZK” albo kod uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych określony symbolem „BW”, „CN” albo „DN”, a w przypadku braku uprawnienia symbol „X”,

natomiast algorytm walidacyjny w NFZ w przypadku, gdy na recepcie z uprawnieniem dodatkowym pacjenta IB lub ZK jest zaordynowany lek, który nie należy się pacjentowi bezpłatnie, przekazanie uprawnienia dodatkowego pacjenta zgodnie z preskrypcją lekarza odrzuca jako błąd. Co dziwne, pozwala na przekazanie zgodnie ze stanem faktycznym uprawnienia dodatkowego S w przypadku leku, który nie należy się pacjentowi bezpłatnie.

Dla jasności – faktyczne uprawnienie zastosowane podczas realizacji recepty jest przekazywane w innym kluczu o nazwie uprawnienie-realizacja. Klucz uprawnienie-dodat służy do przekazania symbolu uprawnienia dodatkowego, który lekarz umieścił w nagłówku recepty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: