Sprzeczne informacje w wykazie leków refundowanych – kiedy apteka może wydać lek z refundacją?

nfz

Dolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował na Portalu Świadczeniodawcy komunikat informujący, że:

[…] w Obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2017 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2018 r., w wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dostępnych w aptece na receptę, uwzględnione zostały produkty, które od dnia 1 stycznia 2018 r. nie podlegają refundacji, tzn. nie są finansowane przez NFZ, ponieważ decyzja o ich objęciu refundacją wygasła. W związku z powyższym DOW NFZ prosi o zwrócenie szczególnej uwagi na zawarte w Wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych informacje, dotyczące terminu wejścia w życie decyzji oraz okresie jej obowiązywania (kolumny 6 i 7). Leki, środki spożywcze oraz wyroby medyczne, dla których termin obowiązywania decyzji upłynął nie podlegają refundacji, mimo figurowania w wymienionym wyżej wykazie.

Problem dotyczy dziesięciu kodów EAN, dla których decyzja o objęciu refundacją skończyła się 31 grudnia 2017 r.

Aktualny stan prawny zapisany w Ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych jest następujący:

 • Aby produkt leczniczy miał szansę znaleźć się na liście leków refundowanych, Minister Zdrowia musi wydać decyzję administracyjną o objęciu tego produktu refundacją. Decyzja jest wydawana na wniosek podmiotu odpowiedzialnego i do niego jest adresowana. Decyzje administracyjne o objęciu refundacją nie są nigdzie publikowane.
 • Aby produkt leczniczy mógł zostać przez aptekę wydany w sposób kredytowy, musi on znaleźć się w aktualnym Obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie refundowanych produktów leczniczych. Obwieszczenie jest aktem prawnym publikowanym w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia i jest dokumentem źródłowym dla lekarzy, placówek ochrony zdrowia i aptek.
 • Minister Zdrowia ma prawo wpisać na listę refundacyjną tylko te produkty lecznicze, dla których wcześniej wydał decyzję o objęciu refundacją.

Ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w Art. 37 ust. 1 stanowi:

1. Minister właściwy do spraw zdrowia ogłasza, w drodze obwieszczenia, wykazy refundowanych:

 1. leków,
 2. środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego,
 3. wyrobów medycznych

– w stosunku do których wydano ostateczne decyzje administracyjne o objęciu refundacją albo ostateczne decyzje zmieniające, o których mowa w art. 16.

Zatem umieszczenie przez Ministra Zdrowia produktu leczniczego w Obwieszczeniu refundacyjnym daje gwarancję o ważności decyzji o objęciu tego produktu refundacją.

Sertum skłania się ku stanowisku, że jedynym aktem prawnym, na podstawie którego apteka może wydać lek w sposób kredytowy jest aktualne Obwieszczenie Ministra Zdrowia zawierające w załączniku listę leków refundowanych. Apteka nie ma dostępu do treści decyzji administracyjnej o objęciu refundacją. Apteka nie ma także możliwości weryfikacji, czy decyzja administracyjna dla wydawanego produktu leczniczego nie została przypadkiem cofnięta dziś rano. Fakt podania w treści załącznika do Obwieszczenia Ministra Zdrowia daty wydania decyzji oraz czasu jej obowiązywania nie jest podstawą do jakichkolwiek działań po stronie apteki. Dopóki EAN produktu leczniczego znajduje się w załączniku do Obwieszczenia, apteka ma prawo go wydać pacjentowi w sposób kredytowy.

Niestety, jak wspomnieliśmy na wstępie, Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ wydał już oficjalny komunikat o nierefundowaniu tych produktów leczniczych. Podobne decyzje mogą wkrótce wydać także inne Oddziały Wojewódzkie. Oficjalne stanowisko NFZ uważamy za obowiązujące.

Na szczęście problem ten dotyczy tylko dziesięciu kodów EAN, które Minister Zdrowia wpisał na listę leków refundowanych po terminie obowiązywania decyzji o objęciu refundacją. Niektóre z tych produktów posiadają nowsze opakowania z kodem EAN, dla którego decyzja o objęciu refundacją nadal obowiązuje.

Dlatego Sertum błyskawicznie zareagowało na tę bezprecedensową sytuację w następujący sposób:

 • w dniu 23 stycznia została wydana aktualizacja do programu Apteka Malickiego, która blokuje zarówno wydanie produktu leczniczego bez ważnej decyzji o objęciu refundacją, jak i wysłanie rozliczenia refundacyjnego do NFZ zawierającego te produkty wydane przed publikacją rzeczonej aktualizacji;
 • w module Wykazy i rejestry, w widoku Wykaz leków refundowanych, w kolumnie Zmiana EAN została dodana odpowiednia informacja przy produktach leczniczych, którym ważność decyzji o objęciu refundacją skończyła się 31 grudnia 2017 r.;
 • Apteki korzystające z Sertum (dla programów Apteka Malickiego, Eurosoft, KS-AOW firmy Kamsoft), u których nasz automat stwierdził obecność w stanach magazynowych leków o kodzie EAN podejrzanym o nieważną decyzję o objęciu refundacją, zostały poinformowane e-mailem zawierającym listę tych produktów leczniczych.

Komentarze 2 to “Sprzeczne informacje w wykazie leków refundowanych – kiedy apteka może wydać lek z refundacją?”

 1. Barbara Węgrzyn-Kostórkiewicz Says:

  Bardzo Pęknie. Blokujemy i co dalej? Kto zapłaci za wydane do tej pory leki Apteka, Fundusz , Ministerstwo czy moze dostarczyciel programu aptecznego ? U mnie jest to kilkaset złotych. A swoją drogą ciekawe, że do tej pory Ministerstwo nie wydało poprawki do obwieszczenia ani żadnego komentarza.

 2. Bernard Says:

  Na szczęście problem dotyczy tylko 10 eanów i to pozycji, których raczej nie ma w obrocie. W przypadku preparatów Lipanthyl 267M i Parogen okazuje się że jest to import równoległy natomiast, jesli chodzi o Allevyn to wymienione eany dotyczą opakowań których od dawna nie ma w obrocie, niestety okazało się, że w aptece jest aktywna kartoteka z takim eanem i była prowadzona z niej sprzedaż w tym przypadku wpisałem na kartotece poprawny ean i zmieniłem nr bloz. Mam nadzieje że NFZ, skoro od razu nie odrzucił tych pozycji, nie będzie się czepiał. Na liście są jeszcze Biseptol 480, Salazopyrin EN i Co-amoksiklav warto uporzadkować kartoteki i nie będzie problemu, nie mniej jednak myślę, że można temat tych trzech pozycji odpuścić ponieważ w ich przypadku skończyła się ważność decyzji refundacyjnej tylko dla części wskazań.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: