Generowanie raportów JPK_VAT w programie Apteka Malickiego

JPK0

JPK1

Jeśli istnieje folder \MALICKI\JPK na serwerze, w efekcie działania funkcji Funkcje -> JPK, KPiR, FK program Apteka Malickiego utworzy tam dwa pliki z rozszerzeniami CSV i XML. Oba pliki zawierają merytorycznie tę samą informację, czyli faktury zakupu i sprzedaży leków we wskazanym okresie, ale mają inne zastosowania.

Format CSV jest przydatny dla Aptek wysyłających raporty JPK_VAT we własnym zakresie bez ponoszenia jakichkolwiek opłat. Plik ten może zostać otwarty za pomocą programu Microsoft Excel (lub jego darmowego odpowiednika) i uzupełniony o dodatkowe informacje, na przykład dokument wewnętrzny zawierający raporty miesięczne z drukarek fiskalnych, faktury za usługi marketingowe, faktury kosztowe za energię elektryczną, wynajem lokalu, telefony itp. Podczas ręcznego dodawania tych informacji należy zwrócić uwagę, aby faktury sprzedażowe i faktury kosztowe zostały wprowadzone w odpowiednich sekcjach dokumentu oraz aby zostały zaktualizowane zawartości pól kontrolnych LiczbaWierszySprzedazy i PodatekNalezny oraz LiczbaWierszyZakupow PodatekNaliczony. Po zapisaniu zmodyfikowanego pliku w formacie CSV, możliwe będzie wczytanie go do bezpłatnej aplikacji Klient JPK 2.0 udostępnionej na stronach Ministerstwa Finansów. Aplikacja ta zapewnia konwersję pliku CSV do formatu XML, który następnie może zostać podpisany elektronicznie za pomocą bezpłatnego Profilu Zaufanego ePUAP, ponownie wczytany do programu Klient JPK 2.0 i wysłany na serwer Ministerstwa Finansów.

Format XML jest przydatny dla Aptek, które korzystają z usług biura rachunkowego, bądź samodzielnie prowadzą księgowość za pomocą płatnego programu księgowego. W obu przypadkach plik ten może stanowić źródło danych zawierających faktury zakupu i sprzedaży leków. Dane te mogą zostać automatycznie wczytane przez program księgowy, w którym rejestrowane są pozostałe dokumenty sprzedażowe i kosztowe Apteki. Wszystkie liczące się na rynku programy księgowe posiadają funkcjonalność podpisania i wysłania do Ministerstwa Finansów raportu JPK_VAT.

Podczas generowania raportu JPK_VAT program Apteka Malickiego przegląda dane z okresu wskazanego przez użytkownika oraz z sześciu miesięcy poprzedzających ten okres. Dzięki temu rozwiązaniu nie zostaną pominięte faktury sprzedaży leków wystawione we wskazanym okresie, ale dotyczące ekspedycji wykonanych dużo wcześniej. Pacjent bowiem ma prawo zażądać wystawienia faktury VAT nawet do trzech miesięcy po dokonanym zakupie – na podstawie okazanego paragonu fiskalnego. Tak, jak w przypadku faktur sprzedaży leków kryterium umieszczenia danych faktury w raporcie JPK_VAT jest data wystawienia faktury (a nie data sprzedaży), tak w przypadku faktur zakupu leków kryterium tym jest data dodania faktury do stanów magazynowych Apteki (co stanowi moment przyjęcia faktury) a nie data wystawienia faktury przez hurtownię.

UWAGA!
Podczas otwierania pliku z raportem JPK_VAT w formacie CSV w programie Microsoft Excel, komórka C2 zawierająca oryginalnie wartość 1-1 jest interpretowana jako data i konwertowana na wartość 1 sty. Po dodaniu własnych linii z dodatkowymi fakturami sprzedaży lub zakupu a przed zapisaniem zmodyfikowanego pliku, należy zmienić format komórki C2 na tekstowy (CTRL+1 -> Tekstowe), a następnie ręcznie przywrócić komórce C2 wartość 1-1.

Jedna odpowiedź to “Generowanie raportów JPK_VAT w programie Apteka Malickiego”

  1. Apteka Malickiego – wersja 2018.02.19 | Blog platformy Sertum Says:

    […] Do funkcji Funkcje -> KPIR i FK dodano funkcjonalność generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego JPK_VAT. Obecnie funkcja ta nosi nazwę JPK, KPiR, FK. Aby uaktywnić nową funkcjonalność, należy w folderze MALICKI na serwerze utworzyć pusty podkatalog o nazwie JPK. Powstanie wówczas folder MALICKIJPK, w którym będą tworzone raporty JPK_VAT. Opis działania nowej funkcji znajduje się w osobnym wpisie. […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: