Oświadczenie Sertum w sprawie programów rabatowych niektórych producentów

Szanowni Państwo,

Firma Sertum jest mocno zaniepokojona sytuacją, jaka ma obecnie miejsce na rynku farmaceutycznym, związaną z realizacją programów rabatowych prowadzonych przez niektórych producentów leków. Wspomniane programy rabatowe wymagają od aptek nawiązania współpracy z firmą Kamsoft poprzez podpisanie umowy na korzystanie z OSOZ. Dodatkowo wymagane jest także, aby program apteczny firmy konkurencyjnej w stosunku do firmy Kamsoft został “zintegrowany” z platformą OSOZ a w przypadku programu firmy Bayer także z KS-EWD. Wspomniana “integracja” wymaga wprowadzenia do programu aptecznego modułów firmy Kamsoft i zmodyfikowania oprogramowania na wielu płaszczyznach, czyniąc program konkurencyjny do KS-AOW programem uzależnionym od firmy Kamsoft. Dodatkowo firma Kamsoft wymaga, aby każdy producent programu zintegrowanego z platformą OSOZ stał się jednym z trzystu partnerów firmy Kamsoft.

Wymogi stawiane przez producentów realizujących programy dostępności swoich leków przy współpracy z firmą Kamsoft, mają przy okazji na celu wsparcie monopolisty w uzależnieniu rynku oprogramowania dla aptek.  Firmy takie jak Bayer czy Boehringer Ingelheim nie są zainteresowane otrzymaniem danych bezpośrednio z aptek. Firma Sertum złożyła propozycję transportu danych bezpośrednio do wymienionych producentów i wskazała, iż firma Kamsoft żąda podpisania dodatkowych umów oraz przesyłania znacznie większej liczby informacji niż to wynika z regulaminu akcji promocyjnej. Wspomniane firmy odrzuciły propozycję tym samym potwierdzając, iż dodatkowymi elementami ich programów rabatowych są:

 • podpisanie umowy przez aptekę z firmą Kamsoft,
 • podpisanie  przez producenta oprogramowania aptecznego umowy partnerskiej z konkurencyjną firmą Kamsoft oraz prowadzenia z nią rozliczeń finansowych,
 • przesyłanie do platformy OSOZ danych wymaganych przez Kamsoft w zakresie daleko wykraczającym poza regulamin promocji producenta leków.

Firma Sertum posiada technologię i wiedzę aby nawiązać współpracę z dowolnym producentem i jego podwykonawcą. Nasze systemy wymieniają dane pomiędzy różnymi podmiotami a także różnymi systemami aptecznymi. Jednakże nie możemy się zgodzić ani na proceder zmuszania aptek do podpisania umowy z monopolistyczną firmą Kamsoft, ani na uzależnienie oprogramowania Sertum od przyszłych poczynań firmy Kamsoft, tak jak to zrobili pozostali dostawcy oprogramowania posiadający obecnie status partnera firmy Kamsoft i uczestniczący w procederze wymuszania na aptekach akceptacji kuriozalnych pomysłów firmy Kamsoft.

Tego typu działania doprowadziły niedawno do zakończenia wsparcia programów aptecznych takich jak Amax firmy ILC i SuperApteka firmy Tradiss.

Dlatego odmawiamy uczestniczenia w procederze noszącym znamiona zmowy monopolistycznej szkodzącej zarówno wolnemu rynkowi oprogramowania, jak i rynkowi farmaceutycznemu w całości.

Sertum pozostaje ostatnim niezależnym producentem i dostawcą oprogramowania na polskim rynku farmaceutycznym. Mamy zamiar w dalszym ciągu rozwijać program apteczny Sertum Apteka Malickiego. Zapraszamy do współpracy wszystkie podmioty, które cenią sobie niezależność i deklarujemy chęć współpracy z dowolnym producentem któremu zależy na uczciwej współpracy z aptekami.

Zarząd Sertum Sp. z o.o.
Seweryn Przeździęk
Jan Malicki

Komentarzy 8 to “Oświadczenie Sertum w sprawie programów rabatowych niektórych producentów”

 1. M. Wasilewska Says:

  Witam,

  jakie mają państwo potwierdzone informacje, że wypływają dane daleko wykraczające poza regulamin programów? Czy są na to jakieś dowody, bo jesli tak to chętnie się z nimi zapoznam, jako że również zostaliśmy przymuszeni do wejścia w raportowanie danych dla producentów.

  • Seweryn Przeździęk Says:

   Dzień dobry,

   Podczas prac nad „integracją” natknęliśmy się na przypadki kiedy specyfikacja techniczna OSOZ wymaga przesyłania większej ilości danych niż to wynika z programu rabatowego Bayera, oczywiście zapytaliśmy firmę Kamsoft dlaczego i otrzymaliśmy informację iż te dane są obecnie wymagane i wynikają one z regulaminu OSOZ a nie z programu rabatowego Bayera (czyli jest to wg mniemania Kamsoftu informacja publiczna). Wszystko mamy na mailach. Niestety tych maili nie możemy upublicznić ponieważ Kamsoft przed rozpoczęciem „współpracy” wymagał podpisania umowy poufności. Sugerujemy wystąpienie z zapytaniem do firmy Kamsoft czy do platformy OSOZ przesyłane są tylko takie dane jakie zostały określone w regulaminie promocji producenckiej.

 2. Waldemar Kaczmarek Says:

  Zawsze uważałem ,że dzialania firmy Bayer mają znamiona nieuczciwej konkurencji w stosunku do dystrybucji leku Xarelto , zglaszałem to do GIF ale jak widać nikomu nie zalezy na ukróceniu tego procederu , a przecież rozwiązanie jest bardzo proste tylk trzeba chcieć .Przykre jest natomiast to że aptekarze , ludzie myślący tak mniemam włączyli się w proceder Kamsoftu .Jak stracimy niezalezność to żadne zmiany w prawie nie ocalą malych aptek.

 3. Krzysztof Z. Says:

  Dzień dobry,
  My działamy na Amaxie i z tego co wiem firma która nas obsługuje przygotuje niebawem integracje z OSOZ, już niezależnie od ILC/NEUCA.
  Z ciekawości, czy myślicie Państwo że w wyniku Państwa sprzeciwu coś się zmieni w podejściu w/w producentów?

  • Seweryn Przeździęk Says:

   Dzień dobry,

   Producenci będą tak długo przesuwać granicę jak się tylko da. Ważne jest aby rynek (apteki, nie Sertum) postawił w końcu granicę dla tego typu praktyk, inaczej kolejny producent przyjdzie z promocją tylko dla aptekarzy jeżdżących Fiatem bądź innym autem zintegrowanym z Fiatem 🙂 Czy wtedy każdy farmaceuta kupi Fiata? Czy może pojedzie do warsztatu aby zrobić integrację (wymienić silnik i przełożyć naklejkę)?

   Proszę zwrócić uwagę, iż nie jest to działanie uzasadnione rynkowo… żadna apteka nie zyskuje przewagi (ba nawet pozwala aby producent ustawiał jej ceny dla pacjentów), producent także nie zyskuje przewagi gdyż jest monopolistą w zakresie danej substancji czynnej (leku nie można wymienić na inny). Czyli chodzi tylko o przesunięcie bariery i uzyskanie kontroli nad apteką.

   Sertum tworzy oprogramowanie z myślą o Aptekach dlatego też nie mamy zamiaru uczestniczyć w tego typu praktykach.

   • M. Wasilewska Says:

    W zupełności się zgadzam, że firmy chcą mieć większą kontrolę nad aptekami, ale jeśli prowadzimy aptekę i mamy do wyboru pozbawić naszych pacjentów dostępności do tańszego leku lub uczestniczyć w programie raportującym dane to wielu wybierze niestety drugą opcję.

 4. Piotr Błach Says:

  od dnia 04.06.2018 Firma Bayer umożliwiła zakup produktów (Xarelto 20mg x 28tabl. powl. oraz Xarelto 15mg x 28tabl. powl. z rabatem 48%. Zamówienia będą realizowane bezpośredni przez hurtownie producencką. 😉
  https://shop.ezamowienie.pl/


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: