Odpowiedzi na pytania dotyczące realizacji e-recept

Prezentujemy wyjaśnienia związane z realizacją e-recept i recept papierowych.

 • Nadal pracujemy nad wersją programu Sertum Apteka Malickiego generującą poprawne Dokumenty Realizacji Recept (DRR). Po instalacji tej wersji w Aptekach, zostaną automatycznie wygenerowane i wysłane do Systemu P1 DRRy wszystkich recept papierowych i e-recept zrealizowanych od początku bieżącego roku.
 • Papierowe recepty refundowane są realizowane tak, jak w roku ubiegłym.
 • Papierowe recepty pełnopłatne powinny zostać uzupełnione o numer PESEL pacjenta. Obecnie obowiązujące prawo pozwala farmaceucie na ręczne uzupełnienie PESELa zarówno na receptach pełnopłatnych, jak i na refundowanych.
 • Papierowe recepty pełnopłatne, na których nie ma żadnego leku wydawanego tylko na receptę (Rp.) mogą nie być uzupełniane o PESEL pacjenta. Nie zostaną wówczas wygenerowane dla nich DRRy.
 • Wydanie zamiennika leku refundowanego na papierowej recepcie refundowanej powinno być wprowadzane tak, jak w ubiegłym roku, aby wypełnione zostały oba pola: EAN leku zaordynowanego oraz EAN leku wydanego. Istnienie obu EANów jest niezbędne do rozliczenia refundacji z NFZ.
 • Wydanie zamiennika leku pełnopłatnego na recepcie papierowej także powinno być wprowadzane tak, aby wypełnione zostały oba pola: EAN leku zaordynowanego oraz EAN leku wydanego, lecz niewprowadzenie leku zaordynowanego nie spowoduje żadnego błędu i nie zostanie wykryte przez System P1, ponieważ informacja o ordynacji tej recepty nie jest zarejestrowana w P1.
 • Wydanie zamiennika leku zaordynowanego na e-recepcie automatycznie wypełni oba pola: EAN leku zaordynowanego oraz EAN leku wydanego.
 • W bieżącym roku refundacja będzie odbywać się tak, jak w roku ubiegłym, czyli na podstawie raportów XML dostarczanych do NFZ. Zapowiadana jest zmiana na rok 2020, w wyniku której rozliczenie refundacyjne ma powstawać automatycznie na podstawie danych o receptach refundowanych zgromadzonych w P1.

Komentarze 3 to “Odpowiedzi na pytania dotyczące realizacji e-recept”

 1. MK Says:

  Jak zaznaczać receptę zrealizowaną częściowo + np. odpis, tak aby nie generować DRR do momentu całkowitej realizacji ?

 2. MK Says:

  Co wpisywać w miejscu kodu recepty dla recept nienumerowanych, pełnopłatnych z gabinetów prywatnych ?

 3. A Ch Says:

  Jak zrobić poprawę?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: