ZSMOPL w programie Sertum Apteka Malickiego

Informujemy, ża nadal trwają prace i testy związane z implementacją raportowania ZSMOPL w programie Sertum Apteka Malickiego.

Program Sertum Apteka Malickiego jest bogaty w funkcjonalności umożliwiające użytkownikom szeroki wachlarz korekt i nieformalnych modyfikacji danych związanych z zakupami, stanami i sprzedażami produktów leczniczych. Stoimy na stanowisku, że wprowadzony obowiązek raportowania do ZSMOPL nie powinien w żaden sposób ograniczać funkcjonalności, jakie użytkownik miał dotychczas do dyspozycji w programie aptecznym.

Raportowaniu powinien podlegać stan faktyczny obejmujący dotychczasowe przyzwyczajenia i sposób pracy Apteki. Na przykład jeśli hurtownia na fakturze przekaże inne oznaczenia serii lub daty ważności zakupionych partii leków, niż dostarczone w rzeczywistości, to absolutnie nie jest problemem Apteki korygować te dane tak, aby serwer ZSMOPL był z nich „zadowolony”. Pracujemy nad rozwiązaniem, które umożliwi przyjęcie i zaraportowanie faktury zakupu leków z jednym zestawem serii i dat ważności i jednocześnie przyjęcie na stan Apteki i zaraportowanie innego zestawu tych danych. Niedopuszczalne jest przerzucanie przez hurtownię na Aptekę dodatkowej pracy związanej z weryfikacją zgodności serii i dat ważności dostarczanych do Apteki leków. Naszym zdaniem Apteka nie musi wysyłać do hurtowni żadnych not, ani próśb o faktury korygujące. System ZSMOPL może wykryć w przyszłości niezgodności, na które Apteka nie ma żadnego wpływu, a które powstały z powodu bałaganu w hurtowni. Naszym celem jest, aby program apteczny raportował stan faktyczny.

Analogicznym przykładem jest zmiana kodu EAN leku refundowanego wprowadzona nowym obwieszczeniem refundacyjnym. Prawie każde nowe obwieszczenie dokonuje kilku zmian kodów EAN, które podlegają refundacji. Dotychczasowa praktyka polegała na aktualizacji kodu EAN na karcie leku w asortymencie Apteki i wydawanie starych zapasów z nowym, refundowanym kodem. Pacjentowi jest obojętny układ kresek w kodzie na opakowaniu otrzymanego leku, a dla Apteki dużym problemem jest oczekiwanie na pojawienie się w hurtowni opakowań z nowym kodem oraz próba zwrotu lub utylizacji zalegających serii ze starym, nierefundowanym już kodem. Wielu pacjentów poszłoby w tym czasie do konkurencyjnej apteki po drugiej stronie ulicy i otrzymało refundowane opakowania ze starym kodem. Dlatego pracujemy nad raportowaniem stanu faktycznego, czyli automatyczną korektą inwentaryzacyjną dotyczącą obu serii leków – ze starymi i nowymi EANami.

Pragniemy pozostawić do dyspozycji użytkownikom programu Sertum Apteka Malickiego funkcje takie, jak ręczna korekta ilości, serii i daty ważności każdej partii leku w stanach Apteki, usunięcie lub zdublowanie serii w stanach, usunięcie gwiazdki i ponowne dodanie pozycji faktury w zakupach, ponowna wycena pozycji zmieniająca wydaną ilość leku bez konieczności anulowania, zmiana kodu EAN na karcie leku w asortymencie Apteki, zmiana wielkości opakowania lekospisowego leku powiązana z przeliczeniem aktualnego zapasu magazynowego itp. Program będzie automatycznie generował dokumenty wewnętrzne, by uczynić zadość wymogom dokumentacji ZSMOPL. Pragniemy także uchronić naszych użytkowników przed uciążliwościami związanymi z koniecznością wielokrotnego wysyłania korekt odrzuconych przez ZSMOPL, błędnych raportów. Dlatego udostępnienie wersji programu generującej raporty jest odkładane w czasie do momentu pomyślnego zakończenia prac programistycznych oraz testów w środowisku testowym, a później produkcyjnym w wybranych Aptekach.

Planowanym terminem udostępnienia wersji generującej raporty ZSMOPL jest poniedziałek 13 maja br.

Czy Apteki powinny obawiać się represji wynikających z tak dużego opóźnienia rozpoczęcia raportowania? Jak donosi prasa branżowa, do ZSMOPL podłączone jest 97% aptek, 86% hurtowni farmaceutycznych i tylko 52% podmiotów odpowiedzialnych, czyli producentów leków. Prawie połowa wolumenu produktów leczniczych pojawia się w krajowym obrocie bez wiedzy ZSMOPL. Brak raportów spływających z kilku procent rynku aptecznego nie wynika z jakichkolwiek zaniedbań, czy złej woli Aptekarzy, lecz z przedłużających się prac dostawcy oprogramowania powodowanych misją uczynienia tych danych spójnymi oraz zgodnymi ze stanem faktycznym – we wspólnym interesie Aptek oraz Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: