Apteka Malickiego – wersja 2019.10.27

W podglądzie leku z Farmaceutycznej Bazy danych BAZYL udostępniono nową informację o faktycznej dostępności produktu w ciągu ostatnich pełnych trzech miesięcy.

Informacja powstaje na podstawie danych o sprzedaży produktów na rynku farmaceutycznym w Polsce gromadzonych i przetwarzanych przez IQVIA Commercial Sp. z o.o. i obejmuje sumaryczne dane z rynku hurtowego i aptecznego. Może się więc zdarzyć, w szczególności dla produktów oznaczonych jako wchodzące na rynek, że produkt znajdzie się już w hurtowniach, ale nie będzie jeszcze dostępny w aptekach.

Na rynku farmaceutycznym znajdują się produkty przeznaczone specjalnie na ten rynek (produkty lecznicze, wyroby medyczne), jak również produkty przeznaczone na rynek ogólny (środki spożywcze, produkty kosmetyczne, produkty biobójcze, artykuły do pielęgnacji dzieci itp.), które na rynek farmaceutyczny mogą trafiać w ograniczonej ilości, w związku z tym ich sprzedaż w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych może się odbywać nieregularnie, co może mieć wpływ na prezentowaną informację. Dotyczy to także produktów leczniczych niezarejestrowanych w Polsce i centralnie w Unii Europejskiej, lecz sprowadzanych na import docelowy.

Jeśli produkt, w szczególności produkt leczniczy, wytwarzany lub zarejestrowany jest w tej samej wielkości opakowania (ilości postaci leku jednodawkowego w opakowaniu albo gramatury lub pojemności dla opakowania wielodawkowego), lecz w różnych rodzajach opakowań (np. w blistrach lub pojemnikach albo w różnej liczbie blistrów w opakowaniu), a na rynek wprowadzany jest początkowo tylko w jednym z tych rodzajów opakowań, wtedy zwykle hurtownie i apteki w opisach produktu nie uwzględniają rodzaju opakowania, lecz tylko wielkość opakowania. Ponadto dane z hurtowni i aptek nie zawsze zawierają kod EAN/GTIN, który umożliwiłby identyfikację rodzaju opakowania. W tej sytuacji sprzedaż produktu przypisywana jest jednocześnie do wszystkich zarejestrowanych rodzajów danej wielkości opakowania. Oznacza to istnienie przypadku, gdy na rynek wprowadzony jest tylko jeden rodzaj danego opakowania, a w BAZYLu jako obecne na rynku zaznaczone są wszystkie zarejestrowane rodzaje tego opakowania. W odniesieniu do rodzajów opakowań nie wprowadzonych na rynek jest to informacja fałszywa, ale wobec braku możliwości pełnej identyfikacji rodzajów opakowań na podstawie danych z hurtowni i aptek nie ma innego sposobu na zaznaczenie w bazie produktów wytwarzanych lub zarejestrowanych w różnych rodzajach opakowań.

W zakresie produktów leczniczych FBD BAZYL jest bazą rejestracyjną, co oznacza, że kodowane są w niej produkty lecznicze rejestrowane w Polsce i centralnie w Unii Europejskiej. Często rejestracja produktu obejmuje wiele opakowań, z których tylko niektóre wprowadzane są na rynek. Zdarza się i tak, że żadne opakowanie z danego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu nie jest wprowadzane do sprzedaży i pozwolenie wygasa lub podmiot odpowiedzialny skraca okres ważności pozwolenia. Wśród produktów leczniczych zaznaczonych jako nieobecne na rynku znajdują się więc zarówno produkty, które były obecne na rynku, lecz ich sprzedaż została już zakończona (już nie ma ich na rynku), jak również produkty, które były lub są zarejestrowane, ale dotychczas nie zostały wprowadzone do obrotu (już ich nie będzie na rynku lub jeszcze nie ma ich na rynku).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: