Sertum Apteka Malickiego – wersja 2022.02.11

Dodano nową funkcję Rozchody > Przeglądanie starych rozchodów > Modyfikacje > Naprawa cen urzędowych. Funkcja dokonuje automatycznej poprawy cen urzędowych i kwot odpłatności pacjenta dla tych ekspedycji, które posiadają dane niezgodne z kartą leku w Asortymencie.

Dla łatwiejszego przejrzenia rezultatu działania funkcji wszystkie poprawione pozycje zostaną podświetlone w Rozchodach.


Udostępniono Farmaceutyczną Bazę Danych BAZYL wersja 2205 z dnia 2022.02.03 zawierającą dane refundacyjne przygotowane na podstawie Komunikatu Ministra Zdrowia z dnia 31 stycznia 2021 r.

Nadal stoimy na stanowisku, że Komunikat nie jest adresowany do Aptek, które cały czas obowiązuje aktualne Obwieszczenie Ministra Zdrowia opublikowane w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia, lecz co najwyżej do autorów nowelizacji Obwieszczenia refundacyjnego.

W związku z brakiem informacji, które Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia będą weryfikować otrzymane raporty refundacyjne zgodnie z aktualnym stanem prawnym, czyli obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2021 r., a które na podstawie w/w Komunikatu, umożliwiamy naszym Użytkownikom samodzielne podjęcie decyzji.

W przypadku konieczności zastosowania danych pochodzących z Komunikatu, należy bezpośrednio przed wysłaniem do NFZ raportu refundacyjnego nr 3/2022:

  • za pomocą Funkcje > BAZYL zainstalować FBD BAZYL wersja 2205 z dnia 2022.02.03,
  • wykonać funkcję Słowniki > Asortyment apteki > Modyfikacje > Dane refundacyjne z BAZYLa,
  • wykonać funkcję Przychody > Stany leków w aptece > Modyfikacje > Przecena i wydruk,
  • otworzyć Przeglądanie starych rozchodów za rachunek numer 3/2022 i wykonać funkcję Modyfikacje > Naprawa cen urzędowych.

Natomiast w przypadku chęci pozostania w zgodzie z aktualnym stanem prawnym, należy pominąć instalację FBD BAZYL wersja 2205 z dnia 2022.02.03 oraz poczekać na publikację w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia kolejnego Obwieszczenia refundacyjnego i w jej następstwie kolejnej wersji FBD BAZYL.


Przypominamy, że Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w art. 37 ust. 1 stanowi, że:

Minister właściwy do spraw zdrowia ogłasza, w drodze obwieszczenia, wykazy refundowanych […] środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego,

a w art. 50 ust. 2 określa

Karę pieniężną […] w wysokości wartości sprzedanych z naruszeniem przepisów ustawy […] środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego […] powiększonej o wartość do 5% obrotu produktami, w stosunku do których wydana została decyzja administracyjna o objęciu refundacją, osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: