Kody ATC

W celu jeszcze łatwiejszej analizy danych wprowadziliśmy na aptecznych kartach towarów w Sertum oraz na kartotekach centralnych kody ATC.

Gdzie w Sertum można sprawdzić lub dodać kod ATC?

1. Kartoteki apteczne w Sertum

Na kartach aptecznych są to kody pobrane z bazy apteki i nie ma możliwości ich zmiany po stronie Sertum (wyjątek to apteki pracujące na SAM):

Jeżeli kod występuje w Słowniku ATC Sertum (słownik zawiera kody ATC do poziomu ATC4) wyświetli się także jego opis (tj. na przedstawionym przykładzie).

W przypadku, gdy kod nie występuje w Słowniku Sertum w polu z opisem znajduje się tekst ‚(nieznane)’. Kod taki można dodać do kodów własnych w Sertum dzięki operacji Dodaj ATC do słownika Sertum dostępnej w module Magazyn, w widoku Kartoteki. Po użyciu operacji wyświetli się okno, w którym należy wpisać opis do kodu, który chcemy dodać do Słownika w Sertum:

2. Sertum Apteka Malickiego – edycja kartoteki aptecznej

Apteki pracjące na Sertum Apteka Malickiego, które posiadają uprawnienia do edycji kodu na kartotece aptecznej i mają podpiętą bazę apteki w Sertum, mogą zmieniać kody ATC na kartotekach programu aptecznego edytując kartę towaru w Sertum.

Klikając na symbol X kod ATC zostanie usunięty z pola, jeżeli się tam znajduje.

Klikając na ikonę lornetki otworzy się okno wyboru kodu ATC, gdzie można wskazać kod, który ma być zapisany na karcie aptecznej. Kod można wyszukać przez wpisanie jego fragmentu lub fragmentu jego opisu w polu wyszukiwania. Po wskazaniu kodu należy kliknąć OK i zapisać kartotekę (klikając Zapisz i zamknij) co spowoduje zapisanie kodu na kartotece na bazie apteki i w Sertum.

W oknie wyboru kodu jest także możliwość dodania kodu własnego, który można przypisać następnie do kartoteki. Wystarczy kliknąć przycisk Dodaj i po otwarciu okna Dodawanie kodu ATC podać kod, opis i kliknąć OK. Tak dodany kod jest dostępny do wyboru w oknie Wybierz kod ATC w grupie WK – Własne kody.

3. Kartoteki centralne w Sertum

Kod ATC znajduje się także na kartotece centralne w Sertum. W przypadku, gdy karta została utworzona i zaktualizowana przez skrypt tworzący kartoteki centralne w Sertum, znajduje się tam kod, który najczęściej występuje na kartotekach aptecznych, które są powiązane do karty centralnej.

O tym, czy dane na nagłówku karty są aktualizowane automatycznie przez skrypt zależy od zaznaczenia w Nagłówku kartoteki centralnej checkboxa Automatyczna aktualizacja.

  • Zaznaczenie checkboxa powoduje wyłączenie możliwości edycji pól Nagłówka kartoteki centralnej i aktualizowanie ich zawartości skryptem na podstawie kart aptecznych powiązanych z daną karta centralną (wartościami najczęściej występującymi na tych kartach)
  • Odznaczenie checkboxa umożliwia ręczną edycję pól Nagłówka kartoteki centralnej (z wyjątkiem pola, na podstawie którego następuje tworzenie karty centralnej) i pomijanie kartoteki podczas aktualizacji danych Nagłówka skryptem automatycznym

Przypisanie kodu ATC do karty centralnej odbywa się tak samo jak przy wyborze kodu dla karty aptecznej w Sertum Apteka Malickiego (patrz wyżej). Tak jak w przypadku apteki z tego poziomu jest możliwość dodawania kodów własnych.

Jeżeli kartoteka została automatycznie utworzona przez skrypt w Sertum, to domyślnie Checkbox Automatyczna aktualizacja jest zaznaczony.

4. Dynamiczne grupy asortymentowe

Kod ATC można wykorzystać także przy tworzeniu dynamicznej grupy asortymentowej. Towary mogą być tu filtrowane po kodzie ATC z apteki lub kodzie ATC z kartoteki centralnej.

Napisane w Ogólne. 1 Comment »

Jedna odpowiedź to “Kody ATC”

  1. Sertum ver. 3.5.65 | Blog platformy Sertum Says:

    […] Szczegółowy opis zaczytywania i możliwości edycji kodów ATC w Sertum znajduje się w osobnym wpisie na naszym blogu: https://blog.sertum.pl/2022/02/16/kody-atc/ […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: