TYDZIEŃ z Optymalizacją: Przygotowanie do pracy – konfiguracja optymalizacji

W tym tygodniu przyjrzymy się konfiguracji najnowszego modułu – optymalizacji. Przebieg procesu optymalizacji zamówienia zależy od pewnych warunków, których prawidłowa konfiguracja pozwoli nam uzyskać spodziewany efekt i odpowiednio dopasować proces optymalizacji do naszych potrzeb. Tak więc zachęcamy do poniższej lektury oraz liczmy na Wasze sugestie i uwagi.

Sertum konfiguracjaRozpoczynając pracę z buforem zamówień, warto zajrzeć do konfiguracji programu. Tam w widoku Optymalizacja możemy ustalić takie parametry jak:

 1. Rabaty,
 2. Priorytety,
 3. Warunki równych cen,
 4. Stały koszt zamówienia,
 5. Minimalne wartości zamówień.
Sertum konfiguracja optymalizacji

Sertum - konfiguracja optymalizacji

Aby lepiej zrozumieć sposób oddziaływania powyższych parametrów na proces optymalizacji, przyjrzyjmy się jego poszczególnym krokom:

 1. Optymalizacja wg najniższej ceny,
 2. Optymalizacja wg ofert promocyjnych,
 3. Uwzględnienie opłat stałych,
 4. Uwzględnienie minimalnych wartości zamówień.

Optymalizacja wg najniższej ceny

Z początku sprawa wydaje się prosta, porównujemy ceny leku w różnych hurtowniach i wybieramy ten najtańszy. Problem zaczyna się w sytuacji, kiedy posiadamy różne rabaty w różnych hurtowniach. Aby Sertum mogło prawidłowo zoptymalizować zamówienie, należy w konfiguracji:

 1. Zaznaczyć hurtownie, wg których będziemy optymalizować zamówienia,
 2. Uzupełnić dane o naszych rabatach.
Sertum hurtownie i rabaty

Hurtownie i rabaty

Dzięki temu Sertum może odpowiednio przeliczyć cenę każdego leku i wybrać ten najtańszy.

Załóżmy, że wybraliśmy już hurtownie i określiliśmy poziomy naszych rabatów. Optymalizujemy nasze zamówienie i zauważyliśmy, że ceny niektórych leków różnią się o 1 grosz, a my musimy uzyskać odpowiedni obrót z daną hurtownią. Dobrze by było, aby Sertum zamawiało droższy o 1 grosz lek w naszej głównej hurtowni. Tutaj z pomocą mogą przyjść warunki równych cen i priorytety hurtowni. Wystarczy, korzystając z warunków równych cen, określić różnicę w cenie, poniżej której Sertum nie będzie wybierać najtańszej hurtowni (np. 3 grosze), ale wybierze hurtownie wg ustalonych priorytetów.

Sertum tolerancja cen

Tolerancja cen

Powyższy przykład oznacza, iż w przypadku, kiedy cena leku w dwóch różnych hurtowniach będzie się różniła mniej niż o 5 groszy, to Sertum w pierwszej kolejności wybierze hurtownie z priorytetem 1, a następnie 2, 3…

Optymalizacja wg ofert promocyjnych

W tym kroku Sertum przeszukuje oferty promocyjne hurtowni, według których optymalizujemy. Za każdym razem sprawdzane jest, czy opłaca się skorzystać z danej oferty promocyjnej. Na tę część optymalizacji nie mają wpływu warunki równych cen i priorytety hurtowni.

Uwzględnienie opłat stałych

Niektóre hurtownie doliczają stała opłatę do złożonego zamówienia, niezależnie od jego wielkości czy wartości. Sertum potrafi przeliczyć, czy opłaca nam się zamówić towar w takiej hurtowni mimo dodatkowej opłaty. Wartość takiej opłaty możemy określić dla każdej hurtowni w kolumnie Stały koszt.

Uwzględnienie minimalnych wartości zamówień

Jeżeli chcemy złożyć zamówienie do danej hurtowni na pewną minimalną kwotę, to wystarczy ją wprowadzić w konfiguracji w kolumnie Min. wartość. Sertum podczas optymalizacji zamówienia tak rozdzieli pozycje, aby przy jak najmniejszych stratach w stosunku do optymalnego zamówienia spełnić warunek minimalnej kwoty w danej hurtowni.

Sertum min wartosc

Powyższy przykład oznacza, iż do hurtowni Bieńkowski Częstochowa zostanie przygotowane zamówienie na minimum 300zł.

Mam nadzieję, że powyższy opis pozwolił Wam dokładnie zrozumieć poszczególne warunki optymalizacji.  Konfigurację Sertum można wykonać w każdej chwili, ale warto pamiętać o tym, że będzie ona uwzględniona dopiero przy ponownym otwarciu modułu optymalizacji (przed przystąpieniem do konfiguracji należy zamknąć okno modułu optymalizacji). Dodatkowo wspomnę, że niektóre parametry można zmieniać bezpośrednio podczas optymalizacji zamówienia, ale o tym napiszę dokładnie przy omawianiu procesu optymalizacji zamówień.

Jedna odpowiedź to “TYDZIEŃ z Optymalizacją: Przygotowanie do pracy – konfiguracja optymalizacji”


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: