TYDZIEŃ z Optymalizacją: Kojarzenie leków – Sertum się uczy

W poprzednim tygodniu poznaliśmy konfigurację modułu optymalizacji w Platformie Sertum, a także sposób, w jaki ona wpływa na proces optymalizacji zamówienia. Dzisiaj dowiemy się, że prawidłowy przebieg optymalizacji zależy w głównej mierze od trafnego powiązania towarów pomiędzy hurtownią a apteką. Oczywiście każdy z produktów dostępnych w aptece posiada różnego rodzaju numerację pomagającą w odnalezieniu go w ofercie hurtowni, jednakże numery BLOZ czy BAZYL nie umożliwiają ze 100% dokładnością wskazać towar w ofercie hurtowni. Jest to spowodowane różnego rodzaju błędami czy brakami w bazach danych hurtowni i aptek. Dodatkowo wiele produktów, głównie kosmetyków, nie posiada nadanych numerów BLOZ czy BAZYL. Tak naprawdę, gdyby tworzyć zamówienia do hurtowni w oparciu o wspomnianą wyżej numerację, to trafność typowania produktów byłaby na poziomie 85%. Uważamy, że jest to zdecydowanie za mało. Dlatego Sertum umożliwia składanie zamówień w oparciu o indywidualną numerację hurtowni, czyli daje 100% zgodności zamówienia z dostarczonym towarem. Aby osiągnąć taki wynik, trzeba pomóc Sertum w skojarzeniu towarów występujących na zamówieniach z ofertą hurtowni. Na szczęście nie musimy kojarzyć wszystkich zamawianych towarów – Sertum potrafi samo powiązać większość produktów. Jeżeli jednak natrafi na jakiś problem, poprosi nas o pomoc.

Przed przystąpieniem do kojarzenia leków, musimy w pierwszej kolejności wczytać nasze zamówienia przygotowane w programie aptecznym. W tym celu należy użyć operacji Wczytaj zamówienie i wybrać interesujące nas zamówienie.

Sertum wybór zamówienia

Wybór zamówienia

Sertum automatycznie wczyta zamówienie z programu aptecznego i wykona wstępne powiązania leków.
Proces kojarzenia leków przez Sertum można podzielić na 2 etapy: kojarzenie wstępne oraz kojarzenie po nazwie.

 • Kojarzenie wstępne
  W pierwszej kolejności program sprawdza, czy dany towar nie został już skojarzony przez nas wcześniej. Jeżeli nie, to przeszukuje oferty hurtowni pod kątem zgodności numerów BLOZ i BAZYL. Wystarczy, aby szukany numer zgadzał się w jednej z hurtowni, ponieważ Sertum zna powiązania większości towarów między hurtowniami.
 • Kojarzenie po nazwie
  Jeżeli któregoś z towarów nie udaje się skojarzyć wstępnie, to Sertum pyta się o przeprowadzenie kojarzenia po nazwie. Kojarzenie po nazwie uruchamia szereg specjalnych algorytmów, których zadaniem jest analiza nazwy towaru w aptece i wyszukanie odpowiedniego produktu w ofercie hurtowni.  Oprócz samej analizy nazwy czy dawki produktu, wykorzystywany jest słownik centralny w celu odnalezienia jak największej ilości podobnych leków. Efektem powyższego zabiegu jest przedstawienie propozycji skojarzenia jednego towaru bądź grupy towarów, z których trzeba wybrać ten odpowiedni.

Efekt procesu kojarzenia towarów przedstawiony został w postaci ikonek wyświetlanych w kolumnie Status, zaraz za nazwą towaru.

Sertum - bufor optymalizacji

Bufor zamówień

Zasadniczo ikonki mogą mieć trzy kolory:

 • Biały – towar na zamówieniu jest skojarzony prawidłowo.
 • Żółty – Sertum potrzebuje naszej pomocy w prawidłowym skojarzeniu towarów.
 • Czerwony – nie udało się znaleźć żadnego towaru w ofercie przynajmniej jednej hurtowni.

Powyższe kolory mogą być połączone ze sobą. Na przykład ikonka biało-czerwona oznacza, że zamawiany towar jest prawidłowo skojarzony w części hurtowni, ale nie udało się go skojarzyć z przynajmniej jedną hurtownią.

Znamy już znaczenie ikonek symbolizujących powiązanie produktów z ofertami hurtowni, możemy więc pomóc Sertum prawidłowo powiązać zamawiane towary. Wystarczy dwukrotnie kliknąć na dowolnej pozycji, aby otworzyć okno pokazujące szczegóły skojarzeń dla każdej hurtowni.

Sertum - edycja powiązań

Edycja powiązań

Widok Edycja powiązań prezentuje wszystkie proponowane przez Sertum towary w podziale na wybrane przez nas hurtownie. Tutaj także znajdziemy kolumnę Status zawierająca ikonki symbolizujące wynik procesu kojarzenia towarów, tym razem jednak w rozbiciu na konkretne hurtownie.

Dodatkowo kolumna „Z” pokazuje nam, które towary z oferty hurtowni zostały wybrane do skojarzenia:

 • – Skojarzenie zaproponowane przez Sertum,
 • – Skojarzenie stworzone przez użytkownika.

Jeżeli numer BLOZ lub BAZYL jest zgodny z numerem zamawianego towaru, to odpowiedni numer zostanie podświetlony na zielono.

Sertum - zgodny bloz

Zgodny numer BLOZ

Aby skojarzyć zamawiany towar z jedną z propozycji Sertum, wystarczy dwukrotnie kliknąć na wybranej pozycji. Wtedy w kolumnie „Z” pojawi się ciemnozielona ikonka. Jeżeli natomiast chcemy skojarzyć z towarem niezaproponowanym przez Sertum, musimy wskazać nazwę hurtowni, a następnie kliknąć przycisk Dodaj znajdujący się górnej części okna. Spowoduje to wyświetlenie pełnej oferty hurtowni i umożliwi wybranie dowolnego towaru, który zostanie automatycznie skojarzony z zamawianym lekiem.

Dodatkowo możemy zawsze potwierdzić propozycję programu i dwukrotnie kliknąć na pozycji z ikonką, bądź użyć operacji Potwierdź sugestie, która spowoduje potwierdzenie wszystkich skojarzeń zaproponowanych przez Sertum. Warto potwierdzać propozycje, gdyż umożliwia to Sertum uczenie się sposobu kojarzenia towarów i pozwala jeszcze trafniej kojarzyć produkty.

Edycja powiązań oferuje także zaawansowane kojarzenie towarów poprzez możliwość:

 1. Zaznaczania kilku pozycji jednocześnie i kliknięcie przycisku Skojarz. Dzięki temu Sertum będzie wiedziało, że dany towar jest skojarzony z kilkoma produktami w ofercie danej hurtowni. Spowoduje to, iż w procesie optymalizacji będą porównywane ze sobą wszystkie skojarzone produkty. Powyższa operacja przydaje się w momencie, gdy zamawiany towar ma kilka odpowiedników.
 2. Wymuszenia przeprowadzania procesu zaawansowanego kojarzenia po nazwie dla edytowanej pozycji zamówienia. Użycie operacji Szukaj po nazwie spowoduje uruchomienie procesu zaawansowanego kojarzenia, a następnie dodanie wyników tej operacji do aktualnie wyświetlanych skojarzeń.

Jak widać, edycja powiązań daje nam duże możliwości, przez co na samym początku proces kojarzenia może wydawać się skomplikowany. Niemniej jednak już po chwili zauważymy, iż cała operacja kojarzenia towarów w Sertum sprowadza się do wejścia w pozycję oznaczoną ikonką z kolorem żółtym bądź czerwonym i stworzeniem powiązań dla tych hurtowni, w których Sertum albo nie potrafi znaleźć odpowiedniego leku, albo nie jest pewne, czy zaproponowane skojarzenie jest prawidłowe. Sertum oczywiście zapamiętuje nasze wszystkie skojarzenia tak, aby w przyszłości już więcej nie pytać o skojarzone wcześniej towary.

Na koniec chciałbym podsumować powyższy opis w kilku punktach, opisujących proces kojarzenia :

 1. Wczytujemy zamówienie do Platformy Sertum,
 2. Sertum automatycznie kojarzy zamawiane towary z towarami w ofertach wybranych hurtowni,
 3. Edytujemy pozycje oznaczone kolorem żółtym lub czerwonym,
 4. Kojarzymy towary, z którymi Sertum sobie nie poradziło.

Prawda, że proste?

Komentarze 2 to “TYDZIEŃ z Optymalizacją: Kojarzenie leków – Sertum się uczy”

 1. Tłusty czwartek « Blog platformy Sertum Says:

  […] << Powrót do artykułu z cyklu Tydzień z optymalizacją […]

 2. TYDZIEŃ z Optymalizacją: Optymalizacja – wszystko co chcecie wiedzieć o Optymalizacji « Blog platformy Sertum Says:

  […] towary znajdujące się na zamówieniu muszą być skojarzone z ofertami hurtowni (zobacz) […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: