Eksportuj zamówienie do Excela – teraz jeszcze w wygodniejszej formie

Raport sprzedaż wg wartości to podstawowe narzędzie ułatwiające przygotowanie w szybki i łatwy sposób zamówień przedstawicielskich. Dzięki niedawno wprowadzonym zmianom, z raportu wygenerować można wygodny plik Excel, który świetnie nadaje się do dalszej pracy i znacznie ją przyśpiesza.

Gdzie się znajduje?

Operacja znajduje się w module Raporty i analizy -> widok Sprzedaż wg wartości -> Operacja Eksportuj zamówienie do Excela

Jak to działa?

1.Przygotowanie raportu

Na początek należy otworzyć Filtry [Ctrl+F] i uzupełnić wybrane pola min.:

 • Data od – data początku zestawienia;
 • Data do – data końca zestawienia;
 • Magazyn – magazyn dla którego ma być opracowana analiza (pozostawienie pola pustego spowoduje pobranie danych dla wszystkich aptek);
 • Nazwa towaru zawiera – ciąg znaków zawierających nazwę towaru,
  lub
 • Grupa asortymentowa – zostaną wyszukane preparaty, które zawierają wszystkie towary należące do wybranej grupy asortymentowej;
 • Wczytaj kartoteki centralne – zaznaczenie opcji spowoduje pobranie kolumny z nazwą kartoteki centralnej i jest wymagane, aby można było skorzystać z operacji eksportu zamówienia.
 • Wczytaj statystyki – operacja umożliwia pobranie kolumn z Datą ostatniej sprzedaży, Datą ostatniego zakupu oraz ostatnią Cenę sprzedaży netto po rabacie, Cenę zakupu netto po rabacie i kolumnę Wartość zamówienia. Jeżeli nie wybierzemy w filtrach opcji Wczytaj statystyki, w wygenerowanym do pliku Excel zestawieniu zabraknie kolumny z Szacowaną wartością zamówienia i średnią ceną.

Po kliknięciu przycisku raport zostanie pobrany.

2. Uzupełnienie ilości do zamówienia

Po pobraniu danych, kolumna o nazwie Zamów oraz Wartość zamówienia jest pusta. Aby uzupełnić ilości do zamówienia, w kolumnie Zamów, można wpisać ilości ręcznie, wtedy kolumna Wartość zamówienia automatycznie zostanie uzupełniona, lub posłużyć się operacją .

Po kliknięciu operacji otworzy się okno, gdzie należy wskazać okres zatowarowania.

Domyślnie ustawiony jest okres w ilości 30 dni. Po wybraniu okresu należy kliknąć przycisk OK.

Kolumna Zamów zostanie wypełniona wartościami powyżej 0, w momencie gdy stan magazynowy jest niższy od prognozowanej sprzedaży na wskazaną  liczbę dni zatowarowania. Ujemna wartość pojawi się w momencie, gdy w aptece stan magazynowy przekracza prognozowaną sprzedaż, co sugeruje wykonanie przesunięć z danej apteki. Sprzedaż liczona jest w oparciu o średnią dzienną sprzedaż z wybranego w pierwszym kroku w  filtrach okresu sprzedaży.

Jeżeli raport jest gotowy do dalszej pracy należy kliknąć operacje .

W kolejnym oknie pojawi się komunikat:

Jeżeli wybierzemy przycisk Yes, w pliku Excel nie pojawią się preparaty, dla których  komórka zawierająca Ilość do zamówienia jest pusta. Przy wybraniu No, pozycje z pustymi ilościami zostaną umieszczone w pliku.

3. Eksport i zapis pliku

Po zapisie lub otworzeniu wygenerowanego pliku zobaczymy następujące zestawienie

Plik Excel zwiera kolumny:

  • Nazwa kartoteki centralnej,
  • Ilości sprzedaży – łącznej sprzedaży z analizowanego okresu we wskazanych aptekach,
  • Stan magazynowy – łącznym stanie magazynowym w analizowanych aptekach,
  • Średnia cena – średnia cenie zakupu netto (jeżeli została zaznaczona opcja Wczytaj statystyki w Filtrach przy pobieraniu raportu),
  • Łączna ilość do zamówienia – sumaryczna ilość do zamówienia z aptek
  • Wartość zamówienia – szacunkowa wartość zamówienia (jeżeli została zaznaczona opcja Wczytaj statystyki w Filtrach przy pobieraniu raportu).
  • Kolumny z nazwami aptek – zawierają ilości do zamówienia dla poszczególnych aptek

 

UWAGA !!! W wygenerowanym pliku łączna ilość i wartość zamówienia aktualizują się po zmianie ilości zamówienia w poszczególnych aptekach. Plik zawiera również komórkę podsumowującą wartość zamówienia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: