Czy wasza apteka jest przygotowana na braki w dostawie prądu?

Obecnie apteka bez dostępu do prądu i internetu nie może zapewnić swoim pacjentom dostępu do leków, dlatego  tak ważne jest przygotowanie jej do działania w przypadku ich awarii. Szczególnie, że obecny ogólnoświatowy kryzys energetyczny może prowadzić do nieoczekiwanych wyłączeń prądu (blackout).

Poniżej zamieściliśmy kilka praktycznych porad jak przygotować Aptekę na brak prądu czy internetu.

Brak internetu

Realizacja recepty elektronicznej wymaga stałego dostępu do internetu, a każdorazowa awaria uniemożliwia bieżącą obsługę pacjentów. W celu przeciwdziałania takim sytuacjom warto wyposażyć się w zapasowe łącze internetowe. W tym celu można skorzystać z routera umożliwiającego podłączenie modemu GSM poprzez port USB (np. TP-Link TL-MR3420) lub dodatkowy port WAN (SYNOLOGY RT2600ac). Istnieją także bardziej zaawansowane rozwiązania np.: firmy MikroTik dedykowane do bardziej złożonych sieci informatycznych.

Kwestię wprowadzenia awaryjnego łącza internetowego najlepiej polecić osobie, która wie jak zbudowana jest dana sieć informatyczna i jakie są aktualne możliwości sprzętowe.

Oczywiście Sertum także może pomóc w przygotowaniu i wdrożeniu dodatkowego łącza GSM.

Brak prądu

Awaria zasilania oznacza w praktyce natychmiastowe przerwanie pracy w Aptece. Komputery, które zostały wyposażone w standardowe UPS’y umożliwiają zakończenie obsługi bieżącego pacjenta i wyłączenie komputerów. Niestety w takim przypadku kolejnych pacjentów trzeba odesłać z kwitkiem, bo nigdy nie wiadomo jak długo może trwać taka awaria.

Inna kategoria to planowane wyłączenia, kiedy dostawca energii informuje, że nie będzie prądu w określonych  godzinach. Tego rodzaju zdarzenie pozwala aptece podjąć z wyprzedzeniem stosownie kroki. Możemy wcześniej poinformować pacjentów – wywiesić informację przy wejściu, a następnie na czas wyłączenia zamknąć aptekę. Jest to swego rodzaju półśrodek, gdyż wielu pacjentów mimo wcześniej poczynionych przez nas starań odbije się od zamkniętych drzwi.

Niezależnie od przyczyny wyłączenia prądu, jego brak uniemożliwia nam obsługę pacjentów, a także zmniejsza przychody praktycznie nie zmniejszając kosztów. Dłuższa przerwa w dostawie prądu może narazić nas na pojawienie się dodatkowej straty. Trzeba pamiętać, że standardowa zawartość lodówek i chłodziarek w aptece, to również szczepionki, których przechowywanie we właściwej temperaturze jest kluczowe dla życia i zdrowia pacjentów. Przy braku ciągłości prawidłowej temperatury w urządzeniu chłodniczym taka zawartość trafia po prostu do kosza.

Najprostsze zabezpieczenie

Podstawowym zabezpieczeniem jakie możemy wprowadzić to zamontować standardowe UPS’y przy komputerach. Pozwolą one na kilka minut działania, w sam raz na krótkie spadki napięcia w sieci. Dodatkowo zabezpieczają one program apteczny przed utratą danych z powodu nagłego wyłączenia komputera.

Centralny UPS

Jako rozszerzenie systemu awaryjnego zasilania apteki proponujemy wprowadzenie dużego centralnego UPS’a  z dedykowanym bankiem energii. Taki UPS powinien posiadać odpowiednią moc, umożliwiającą nie tylko zasilanie, ale także rozruch urządzeń objętych awaryjnym zasilaniem. Budując taki system trzeba określić maksymalny czas działania na baterii oraz maksymalną moc układu. W tym celu wykonuje się szereg pomiarów z wykorzystaniem miernika cęgowego. Można także sprawdzić tabliczki znamionowe urządzeń elektrycznych, jednakże nie zawsze zawierają one dane zgodne z rzeczywistością (np. zasilacze komputerowe posiadają moc maksymalną, która w przypadku większości komputerów biurowych nie jest osiągana, natomiast lodówki w momencie przerwania pracy agregatu potrafią pobrać nawet 10 razy więcej prądu).

Określenie pojemności banku energii jest kluczowe dla działania całego systemu. Można to zrobić poprzez pomnożenie stałego obciążenia wyrażonego w kW przez ilość godzin przez którą chcemy podtrzymać zasilanie, w ten sposób otrzymamy minimalną ilość zmagazynowanej energii jaką potrzebujemy. Dla przykładu: urządzenia pobierają 500W i chcemy, aby działały na baterii przez 7 godzin, to oznacza, że minimalnie potrzebujemy 500 * 7 = 3,5 kWh. Teraz trzeba dobrać akumulatory tak, aby ich pojemność była 2 razy większa niż nasze zapotrzebowanie. Czyli potrzebujemy około 7 kWh. To jest 6 akumulatorów AGM 100 Ah. Ich sposób łączenia zależy od napięcia banku energii jakie wymaga UPS do działania, a to z kolei wpływa na dobór przekroju kabli.

Wyjście z takiego centralnego UPS’a powinno być podłączone do osobnego obwodu, z którego będą zasilane kluczowe dla nas systemy. Zalecamy także, aby zasilanie UPS’a było na wydzielonym obwodzie zabezpieczonym stosownym wyłącznikiem nadprądowym. Można zastosować także przełącznik agregat-sieć lub w razie awarii przepiąć przewód od wydzielonego obwodu awaryjnego do zasilania UPS’a.

Ogromnym plusem systemu opartego o UPS jest całkowicie bezobsługowe działanie. W sytuacji zaniku napięcia system automatycznie bez przerywania pracy przełączy się na zasilanie z banku energii. Następnie jak tylko zasilanie wróci system rozpocznie ładowanie baterii.

Agregat

Agregat prądotwórczy to dobre rozwiązanie, które może zasilić całą sieć elektryczną, niestety nie jest to rozwiązanie bezobsługowe. W razie awarii trzeba użyć przełącznika agregat-sieć, a następnie uruchomić agregat stojący na zewnątrz budynku (zazwyczaj generuje to konieczność wyciągnięcia go z pomieszczenia w którym stał). Niestety nie będziemy w stanie podjąć takich działań, gdy aktualnie nie przebywamy w aptece. Nie oznacza to jednak, że nie można przygotować systemu w taki sposób, aby agregat był zawsze gotowy do uruchomienia. Da się to zrobić, natomiast należy zwrócić uwagę, że są to duże i kosztowne urządzenia, które obciążone są bieżącą eksploatacją (przeglądy, wymiana filtrów i oleju, zapas paliwa).

Co mogę zrobić sam?

Przygotowaliśmy zestaw niewielkiego UPS wraz z dużą baterią, która powinna pozwolić typowemu stanowisku na ekspedycji (komputer PC, monitor, skaner, terminal i drukarka fiskalna) działać przez około 6 godzin (zakładając średnie zużycie energii na poziomie 100W). Jeżeli dysponujemy wolną przestrzenią koło komputera (szerokość x głębokość x wysokość: 20x45x50cm lub 40x45x30cm) to możemy taki zestawu zakupić i umieścić go w pobliżu. Idealnie jeżeli posiadamy niedaleko modem z routerem, jeżeli nie to potrzebujemy drugiego takiego zestawu dla podtrzymania zasilania dostępu do Internetu.

Zakup zestawu możliwy jest za pośrednictwem naszego sklepu internetowego: https://raportnet.com/produkt/zestaw-volt-polska-zasilacz-awaryjny-ups-350-500w-akumulator-100-ah/

W czym Sertum może pomóc?

Jeżeli potrzebujesz pomocy w zakresie uruchomienia awaryjnego zasilania u siebie w aptece to skontaktuj się z nami, przyjedziemy, dokonamy pomiarów i przygotujemy ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb. Następnie umówimy się na montaż i wdrożymy system. Każde wdrożenie kończy się testem, tak abyś był pewien że system jest gotowy do działania.

Posiadamy doświadczenie we wdrażaniu takich rozwiązań nie tylko w aptekach (także dla domów i mieszkań). Niejednokrotnie udawało nam się wdrożyć i uruchomić system bez przerywania pracy w aptece!

Kontakt

Seweryn Przeździęk
tel.: + 48 793-342-202

Komentarze 2 to “Czy wasza apteka jest przygotowana na braki w dostawie prądu?”

  1. Marek Says:

    Najprościej i najtaniej to brak internetu zrekompensować tworząc hotspot w telefonie komórkowym i udostępniając w ten sposób internet mobilny. Potrzebna jest wtedy jedynie karta wifi na USB lub w formie karty rozszerzeń …

    • Katarzyna Gmach Says:

      Panie Marku to jest super opcja, wymaga jednak aby postawić w sieci hotspot, przepiąć wszystkie urządzenia na inna sieć. Zasugerowany przez nas system działa po prostu bezobsługowo, jest to inny rodzaj rozwiązania.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: