Czy jesteś gotowy na ZSMOPL?

W najbliższym czasie Apteki/Punkty apteczne będą zobowiązane do wysyłania do ZSMOPL komunikatów list braków oraz komunikatów obrotów i stanów.


W ramach nadchodzących zmian Sertum udostępni swoim klientom:

 • Aptekom korzystającym z programu aptecznego Sertum Apteka Malickiego, możliwość wysyłania komunikatów obrotów i stanów,
 • Aptekom wysyłającym zamówienia przez Sertum, możliwość wysyłania komunikatów zgłoszenia braków.

Co zrobić, aby przygotować aptekę do raportowania?

W celu przygotowania apteki do wysyłania komunikatów do ZSMOPL należy:

 1. Upewnić się, że w aptece jest zainstalowana aplikacja do komunikacji RaportNet oraz aplikacja Sertum. Jeżeli któraś z tych aplikacji nie jest zainstalowana w Państwa aptece, prosimy o kontakt z serwisem Sertum w celu wygenerowania loginu i hasła. Jeżeli posiadają Państwo więcej niż jeden login w aplikacji Sertum, prosimy o wskazanie w formularzu tego loginu, do którego mają zostać podpięte uprawnienia pod ZSMOPL.
  W tym celu prosimy o skorzystanie z formularza dostępnego na stronie: https://sertum.pl/formularz-zsmopl/
 2. Na komputerze, gdzie jest zainstalowana aplikacja RaportNet (jeśli jest to możliwe, najlepszą lokalizacją dla aplikacji RaportNet jest serwer plików) muszą być zainstalowane certyfikaty dla e-recepty pobrane z Systemu P1 podczas procesu rejestracji. Na portalu P2, do komunikacji z ZSMOPL powinien zostać zaimportowany plik certyfikatu o nazwie wss*.pem. Jeśli nie widać rozszerzenia .pem, można to sprawdzić otwierając Właściwości pliku. Jak zaimportować certyfikat dedykowany pod ZSMOPL, można sprawdzić na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego: https://www.gif.gov.pl/pl/nadzor/zintegrowany-system-mon/1317,Zintegrowany-System-Monitorowania-Obrotu-Produktami-Leczniczymi.html
 3. W aplikacji Sertum, należy uzupełnić dane do konfiguracji ZSMOPL tj.: numer Regon oraz Id rejestru – identyfikator dostępny w Rejestrze aptek prowadzonym przez CSIOZ (rejestr dostępny na stronie https://rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/). Konfiguracja aplikacji Sertum jest dostępna w zakładce System-> Konfiguracja-> widok Komunikacja.

Komentarzy 8 to “Czy jesteś gotowy na ZSMOPL?”

 1. Janusz Chmielewski Says:

  Plik wss*.pem nie jest do zainstalowania. Zainstalować da się pliki @.p12. Czy to onie chodzi????

  • Jan Malicki Says:

   Plik wss*.pem powinien zostać zaimportowany na platformie P2. Certyfikaty (*.p12) albo już są zainstalowane w celu realizacji e-recept, albo trzeba je zainstalować, jeśli aplikacja RaportNet jest zainstalowana na komputerze, na którym nie było tych certyfikatów.

   • Dominik Korecki Says:

    Podczas próby zaimportowania certyfikatu (wss*.pem) do P2 CSIOZ występuje błąd: „Plik certyfikatu jest nieprawidłowego typu lub zawiera błędy”

 2. Dominik Korecki Says:

  certyfikat należy zaimportować nie na platformie P2(www.p2sa.csioz.gov.pl) tylko na zsmopl.ezdrowie.gov.pl – działa

 3. MK Says:

  Mam problem z dokończeniem konfiguracji zainstalowanej aplikacji RaportNet.
  Po wpisaniu loginu i hasła w serwerze centralnym test połączenia jest OK, ale potem w zakładce Program apteczny po wskazaniu lokalizacji: C:\Malicki\DBF i naciśnięciu przycisku Test połączenia wyskakuje komunikat:
  „Połączenie z bazą danych nie powiodło się. ERROR [IM002][Microsoft][Menedżer sterowników ODBC] Nie można odnaleźć nazwy źródła danych, a nie ma podanego źródła sterownika domyślnego.

  • Adam Says:

   prosze zainstalować VISUALFVXPRO do ściągnięcia pod adresem http://sertum.pl/pobierz/

   • MK Says:

    Zainstalowałem, ale teraz ikona kluczyka w oknie RaportNet (konfiguracja) jest nieaktywna i nie mogę przejść do Testu połączenia w zakładce Program apteczny.

   • Jan Malicki Says:

    Proszę kliknąć drugą ikonkę od lewej z czarnym kwadracikiem w kółeczku. Zostanie zatrzymana usługa raportowania i konfiguracja stanie się dostępna. Proszę pamiętać o ponownym uruchomieniu usługi raportowania po zakończeniu konfiguracji.

    Jeśli folder zawierający pliki bazy danych programu Apteka Malickiego został uprzednio wskazany poprawnie, to po instalacji pobranego sterownika ODBC, konfiguracja nie wymaga już żadnych poprawek.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: